Mallorca – kouzelná středomořská dovolená

Pokud hledáte pro váš letní pobyt destinaci se zárukou pěkného počasí, řadou nádherných pláží a bujnou vegetací, bude dovolená na Mallorce skvělou volbou. Tento španělský ostrov je největším z Baleárského souostroví a může se pochlubit nádherným prostředím palem, kvetoucích mandloní, olivovníků a fíkovníků, ideálním středomořským klimatem s příjemnými teplotami a sluncem, které tady svítí více než 300 dnů v roce.

Ubytování na Mallorce potěší turisty hledající jak pulsující městský život a kulturu, tak i konzervativní návštěvníky, kterým nabídne jedinečnou atmosféru malebných míst se zajímavou historií a architekturou. Původní obyvatelé jsou srdeční a velmi pohostinní lidé, kteří ctí kulturní a historické tradice a dodržují starý středozemní rituál tří hodinové polední pauzy. Na Mallorce si můžete užívat organizovanou zábavu ve vodních parcích, delfináriu, zábavních centrech, nebo se naopak vyhnout davům a individuálně prozkoumávat krásy přírodních jevů vnitrozemí a pobřeží s řadou samotářských pláží.

Koupání a oblíbené pláže Mallorca

mallorca-cala-llombards

pláž Cala Llombards

Mallorské členité pobřeží se rozpíná v délce 623 km, zdobí jej téměř 180 pláží, skalnaté útesy a hlavně průzračné, příjemně teplé Středozemní moře. K relaxaci si můžete vybrat z pestré nabídky dlouhých písečných pláží na severu a jihu ostrova, nebo menších písečných zátok, které dělí skaliska na východním pobřeží ostrova.

Pokud hledáte absolutní soukromí, najdete jej na oblázkových plážích, které jsou přístupné pouze lodí, nebo na severozápadě, kde jsou skalnaté pláže využívány jen místními obyvateli. Většina písečných pláží ostrova Mallorca přitahuje pozvolným vstupem do moře také rodiny s dětmi a méně zdatné plavce, kteří zde najdou ideální podmínky.

Poloostrov Formentor v severní části ostrova (úvodní foto článku), je vyhlášeným místem s úchvatnými pohledy na útesy a tyrkysově modré moře. Nejoblíbenější pláží je 840 m dlouhá Platja de Formentor, ve vzdálenosti přibližně 14 km od městečka Port de Pollenca. Na jihovýchodním pobřeží jsou za nejkrásnější písečné pláže považovány S’Arenal de sa Ràpita, při větrných podmínkách ráj pro surfaře, Cala Esmeralda lemovaná skalnatými ostrohy, nebo překrásná Cala Llombards vzdálená 6,5 km od starobylého městečka Santanyí. Pláž Cala Murada u letoviska Calas de Mallorca se může pochlubit zvláštností sladkovodního jezírka z ústící bystřiny Torrent des Fangar. Větší vlny a výhled na otevřené moře vám dopřeje pláž Ses Covetes, na jihu ostrova 11 km od města Campos.

Mallorca a její přírodní krásy

mallorca-mondrago

pláž Amarador přírodního parku Mondrago

Zelené vnitrozemí ostrova odděluje rozsáhlé horské vápencové pásmo 90 km dlouhého pohoří Serra de Tramuntana s vrcholem Puig Major, dosahujícím výšky 1.445 m. Pohoří bylo zařazeno na seznam přírodních památek UNESCO a přitahuje jak vyznavače pěší turistiky, tak horolezce. Milovníci přírody uvítají návštěvu přírodního parku Mondragó na jihovýchodě ostrova, který zahrnuje nádherné přírodní scenérie skalnatého pobřeží, jezírka, mokřady a několik krásných pláží s písečnými dunami. Navštívit můžete i jeskynní systémy s okouzlujícími podzemními jezery, jako například Coves dels Hams a Coves del Drach na východě ostrova poblíž letoviska Porto Cristo, nebo vyhlášené jeskyně Campanet 40 km severně od Palmy.

Památky Mallorca a hlavní město Palma

mallorca-cathedral-of-palma

Palma de Mallorca Cathedral

Silný kontrast moderních budov, městského stylu a významných starobylých památek v záplavě palem, charakterizuje atraktivní metropoli Palma, s pulsujícím turistickým ruchem. Historickou dominantou města je impozantní církevní budova – masívní Gothic Cathedral, jejíž stavba se zahájila v roce 1229 a dokončena byla až za neuvěřitelných 300 let. Právě tady, v historické části města, nasajete tu pravou atmosféru stylového španělského temperamentu a rytmu, jež neustále pohlcuje turisty a návštěvníky města.

Západně od centra Palmy stojí hrad Bellver z 13. století, který dosud slouží jako panovnické sídlo. Příjemný odpočinek a relaxaci najdete v některé z mnoha kaváren a výborných restaurací, jimiž je vyhlášena ulice Calle Apuntadores. Pokud se rozhodnete vydat za památkami za hranice hlavního města, stojí za návštěvu například půvabná horská vesnička Deià se strmými uličkami, malebný Andratx s historickými kostely, nebo Alcúdia s římskými hradbami. Nejvýznamnějším poutním místem ostrova je klášter Santuari de Lluc se stovky let starou tradicí. Zajímavý je i Manacor na západě ostrova, který je proslulý nejen výrobou umělých perel, ale-i jako rodiště tenisového krále Rafaela Nadala.

Turistické cíle a zábavní parky Mallorca

Pro množství vyhlášených rybích restaurací jsou turisticky populární přístavy Puerto d’Alcúdia a Pollença, které jsou také domovem pro luxusní jachty a soukromé lodě. Útulné prostředí místních restaurací a taveren s vynikajícími pokrmy a vřelým přístupem personálu je vždy příjemným zážitkem. Vyzkoušet můžete i půldenní plavbu katamaránem Magic se zastávkou na nejkrásnějších plážích ostrova.

mallorca-lighthouse

scénérie s majákem na Mallorce

Tradičním kulturním zážitkem na Mallorce jsou varietní programy a představení, které se konají v blízkosti hlavního města. Vyniká například večerní show Es Foguero, kdy si užijete středomořskou večeři s úchvatným představením Carmen, plné flamenga, vášně, lásky a zrady. Mezinárodní multikulturní svět tance, hudby a působivých laserových efektů je Son Amar, které zahajuje taktéž stylová večeře.

Akvárium Palma je druhé největší akvárium v Evropě a svým návštěvníkům nabízí unikátní zážitek pestrého podmořského života více než 8.000 zvířat v zastřešených i venkovních akváriích. Nezapomenutelnou show delfínů, lachtanů a papoušků můžete vidět v Marinelandu u Portals Nous. V areálu parku je také pavilón s podmořským světem, tučňáky a brouzdaliště pro děti s pláží.

Milovníci vodních atrakcí mohou navštívit Western Water park, velký komplex Magaluf u stejnojmenného střediska, nebo ohromný vodní park Aqualand El Arenal nedaleko hlavního města Palmy, který patří k největším vodním parkům Evropy. Adrenalin si tady užijete při sjezdu kamikadze nebo na Divoké řece, vyzkoušet můžete umělé vlny, pohodovou cestu na nafukovacích kolech Pomalou řekou, potápění a mnoho dalších vodních atrakcí. Zajímavým zážitkem může být i návštěva Katmandu, což je park plný překvapení, zajímavostí a interaktivních her. Nabídne vám atrakce v podobě 4D kina, Desperados s laserovými zbraněmi, pro dospělé paranormální atrakce Asylum a další.

Další informace:

Ubytování Mallorca – nabídka ubytování s online dostupností a okamžitou rezervací:
http://www.avander.cz/ubytovani/spanelsko/balearske-ostrovy/mallorca

Western Water Park – oficiální web v angličtině:
http://www.westernpark.com/en/

Aqualand El Arenal – oficiální web v angličtině:
http://www.aqualand.es/elarenal/en/

Katmandu Park – oficiální web v angličtině:
http://www.katmandupark.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *