Dovolená Sardinie – nádherné pláže i úchvatná příroda

Za nádhernými plážemi s jemným bílým pískem a paletou všech odstínů azurových barev, které se snad nikdy neomrzí, nemusíte cestovat až do Karibiku. Můžete zkusit i levnější variantu – dovolenou na Sardinii. Doba letu vám zabere jen něco kolem dvou hodin a ubytování na Sardinii nabízí spousta cenově dostupných apartmánů, nebo letních vil.

Pobřeží Sardinie lemují fascinující mělké zálivy, skalní formace tvořící úchvatná zákoutí s množstvím menších pláží, které obklopuje z jedné strany Středozemní a z druhé Tyrhénské moře. Sardinie je nepopsatelně krásný ostrov s magickou atmosférou oblasti, formovanou mnohaletou historií. Svým návštěvníkům tak nabídne nejen pohádkově krásné pobřeží, ale i unikátní šarm kouzelných městeček hornatého vnitrozemí, která vás snadno přenesou o několik staletí zpět, do epochy antické civilizace a středověku.

sardinia-beach-coveSardinie oplývá nejen krajinnou různorodostí od turisticky zalidněného pobřeží až po opuštěné hory ve vnitrozemí, ale prezentuje také pestrý sociální a kulturní svět. Panenská příroda a liduprázdné hory poskytují skvělé podmínky pro dobrodružné a adrenalinové zážitky všem sportovně laděným návštěvníkům a příznivcům turistiky, členité pobřeží naopak představuje pulzující luxusní turistickou zónu, která jako magnet přitahuje světové celebrity a milovníky odpočinku na krásných plážích.

Pláže a letoviska Sardinie

Luxus na Sardinii bezesporu představuje vyhlášená Costa Smeralda, rozkládající se na jihovýchodním pobřeží ostrova. Přímořská letoviska Smaragdového pobřeží v čele s centrem Porto Cervo, jsou plná luxusních jachet, přepychových hotelů a převážně movité klientely, která zde má svá letní sídla. Vyhlášenou pláží je například Spiaggia del Principe, nebo klidnější oblast zátoky Cala di Volpe. V letovisku La Maddalena jsou vyhlášené běloskvoucí pláže Cala Spalmatore, Cala Francese, Cala Gavetta, Spiaggia del Morto.

sardinia-costa-smeraldaPokud vás neláká snobský styl a masová návštěvnost, můžete zkusit některé z mnoha dalších míst ostrova, které nepodléhají takovému náporu turistů. Na severovýchodě ostrova najdete krásné a klidné pláže například na poloostrově Capo Figari, chybu neuděláte návštěvou pobřeží v okolí městečka San Teodoro, kde vynikají především pláže La Cinta a Cala Ambra. Atraktivní pláže východního pobřeží ostrova najdete také v zálivu Golfo di Orosei, nebo v okolí letovisek Cala Gonone a Villassimius, kde ve tvaru podkovy leží také pohádková pláž Punta Molentis s mělkou vodou.

V jižní části ostrova stojí za návštěvu pláže v oblasti Costa Rei, kde najdete jak opuštěná místa, tak i pláže s veškerým servisem jako například Monte Turno. Západně od městečka Chia se táhnou kilometry pláží provázených písečnými dunami a nádhernou přírodou.

Západní pobřeží je plné přírodních rezervací a poskytne vám prostředí s božským klidem na opuštěných plážích. Nevýhodou však je silný západní vítr a velké vlny, které s sebou přináší. sardinia-alghero-beachNa dlouhém severním pobřeží vyniká malebné letovisko Alghero, pžezdívané také jako Malá Barcelona, které nabízí jak překrásné pláže, tak i rušný noční život. Jednu z nejkrásnějších pláží Sardinie La Pelosa najdete právě zde, u krásného letoviska Stintina.

Sport na Sardínii

Stálý vítr a nekonečné množství pláží zajišťují perfektní podmínky pro vodní sporty, jako jsou windsurfing, surfing, kiteboarding, nebo plachtění. Průzračné moře je ideální pro šnorchlování a potápění, pro které je k dispozici přes 80 potápěčských center s dobrým zázemím. Další oblíbenou aktivitou na Sardinii je nejen tradiční, ale i podmořský rybolov.

Sardinie je také rájem pro vyznavače pěší turistiky, kteří zde mohou prozkoumávat oblasti Gennargentu, Barbagia, Sulcis a Iglesiente. Příjemný výlet nabízí i regionální park s nedotčenou přírodou Sette Fratteli, přírodní rezervace Colostrai či Torre Salinas.

Adrenalin na Sardinii

tenerife-kiteboardingLovci adrenalinových zážitků zvýší svůj tep díky seakayakingu, paraglidingu, flyboardingu, cliffdivingu a mnoha dalším vzrušujícím aktivitám. Příznivci horolezectví, boulderingu a sportovního lezení mohou zkusit pokořit výzvy monolitů v oblasti Aggius. Neopakovatelným zážitkem je zdolání Aguglie ve tvaru jehly v oblasti Cala Goloritze, zajímavý je amfiteátr lezeckých ploten ve tvaru trychtýře v oblasti La Poltrona nad Cala Gonone, nebo lezecká oblast Cala Fuili.

Výlety a aktivity na Sardinii

K nejnavštěvovanějším místům ostrova Sardinie patří Nuoro, městečko s unikátní sbírkou etnických cenností a šperků sardského lidu, zachovalé historické památky Sassari a Alghero, u kterého se nachází přírodní jeskyně Grotta di Nettuno a Grotta Verde. V hlavním městě Cagliari můžete vidět památky, jako například starořímský amfiteátr, byzantský kostel San Saturnino a mnoho dalších. V blízkosti města se u sladkých vod vyskytují i nádherní růžoví plameňáci.

sardinia-nuraghyOstrovní zvláštností, kterou nemůžete minout, jsou unikátní megalitické stavby s názvem nuraghy. Jsou to kruhové stavby z balvanů, které mají stáří tři a půl tisíce let a na Sardinii jsou zastoupeny v úctyhodném počtu dosahujícím sedm tisíc.

Zpátky do 20. století vás vrátí luxusní golfové resorty, které fanouškům této hry nabízí skvělé prostředí svěže zelených greenů a obtížně překonatelných bankerů. Golf na Sardinii můžete zkusit ve třech golfových areálech, kterými jsou Pevero Golf Club v oblasti Costa Smeralda, Is Arenas Golf & Country Club, které bylo vyhlášeno jako nejlepší nové hřiště v Itálii a Is Molas na jihu Sardinie.

Oblíbeným cílem výletů je celodenní plavba na souostroví La Maddalena, které tvoří 62 ostrůvků z žulových skalisek, se zastávkami na úchvatných plážích, na které byste se z pevniny nedostali. Součástí výletu je i oběd podávaný na palubě lodi.

Pokud cestujete na dovolenou s dětmi, určitě je potěšíte množstvím vodních skluzavek, tobogánů a vodních atrakcí, které jsou součástí aquparku Aquadream v letovisku Baia Sardinia, ležícím na severovýchodním pobřeží ostrova.

Další informace:

Ubytování Sardinie – nabídka ubytování s online dostupností a okamžitou rezervací:
http://www.avander.cz/ubytovani/italie/sardinie

Akvapark Aquadream (oficiální stránky v angličtině):
http://www.aquadream.it/eng/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *